Sala sensoryczna
Sala do terapii integracji sensorycznej wyposażona jest w sprzęt do integracji sensorycznej, w specjalną Kabinę, wyposażoną w ruchome belki pozwalającą na montaż urządzeń do terapii realizowanej poprzez ćwiczenia stymulujące: równowagę, koordynację wzrokowo ruchową, orientację w przestrzeni i ogólną sprawność fizyczną. Sala sensoryczna wyposażona jest dodatkowo w przyrządy służące do ćwiczenia równowagi, usprawniania motoryki oraz rozwijania zmysłu dotyku.
Sala Integracji Sensorycznej (SI) jest przeznaczona do prowadzenia zajęć profilaktycznych i terapeutycznych dla dzieci. Celem zajęcia prowadzonych w sali sensorycznej, jest poprawa funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnego za odbiór i przetwarzanie bodźców zmysłowych.
Odpowiednio urządzona sala terapeutyczna to bardzo ważny element prowadzonej terapii, dlatego też należy poświęcić dużo czasu na projektowanie i urządzanie takiego wnętrza. Aranżacje sal terapeutycznych można także zlecić profesjonalnym firmom takim jak Inbar, które przedstawią nam odpowiednie pomysły na stworzenie sali sensorycznej. Sala sensoryczna musi być wyposażona w szereg profesjonalnych sprzętów do ćwiczeń. Takie, które pomagają stymulować motorykę pacjenta, czy rozwijać dotyk u osoby, która z tej sali korzysta. Nie znaczy to wcale by nasze inspiracje ograniczały się do umieszczenia w pomieszczeniu sali sensorycznej sprzętu medycznego. Nasza sala do integracji sensorycznej ma być miejscem przyjaznym i ciepłym. Pacjent spędza w tej sali duża czasu, dlatego powinien czuć się tutaj dobrze. Zapewni to wykorzystanie mebli i wyposażenia sali sensorycznej w wesołych, przyjaznych dziecku kolorach. Przestrzeń sali przeznaczona na terapię sensoryczną musi być bezpieczna i zachęcać do zabawy, dlatego bardzo ważny jet odpowiedni wybór sprzętu rehabilitacyjnego do sali. Każda sala integracji sensorycznej powinna być miejscem, gdzie mali pacjenci przychodzą chętnie, bawią się doskonale. Dlatego warto jest zainteresować się doskonałymi materiałami edukacyjnymi jakie możemy umieścić w takiej przyjaznej sali sensorycznej. Projektując salę integracji sensorycznej musimy brać pod uwagę wiele czynników. Jeżeli wszystko dokładnie przemyślimy, to uda nam stworzyć się wyjątkową sale sensoryczna, przyjazna dla wyjątkowych dzieci.
Co to jest integracja sensoryczna (SI)?
Termin integracja sensoryczna określa prawidłową organizację wrażeń sensorycznych napływających przez receptory. Oznacza to, że mózg, otrzymując informacje ze wszystkich zmysłów (wzrok, słuch, równowaga, dotyk, czucie ruchu-kinestezja) dokonuje ich rozpoznania, segregowania i interpretacji oraz integruje je z wcześniejszymi doświadczeniami. Na tej podstawie mózg tworzy odpowiednią do sytuacji reakcję nazywaną adaptacyjną. Jest to adekwatne i efektywne reagowanie na wymogi otoczenia. Integracja sensoryczna jest procesem, dzięki któremu mózg otrzymując informację ze wszystkich systemów zmysłowych dokonuje ich segregacji, rozpoznania, interpretacji i integracji z wcześniejszymi doświadczeniami.
Integracja sensoryczna rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa do około 7 roku życia (patrz Tabela). Nierozwinięcie określonych umiejętności w kolejnych stadiach rozwoju powoduje powstawanie trudności w funkcjonowaniu i zachowaniu dziecka.Integracja sensoryczna nie jest substytutem rzeczywistej edukacji, może natomiast poprawić uczenie się i sprawić, że będzie ono łatwiejsze.
Terapia odbywa się w sali specjalnie do tego przystosowanej i wyposażonej w odpowiednie przyrządy. Wyposażenie musi przede wszystkim obejmować wiele urządzeń do stymulacji systemu przedsionkowego i dotykowego, ale również wzrokowego, słuchowego i węchowego. Atmosfera podczas terapii sprzyja rozwojowi wewnętrznej potrzeby ujarzmiania środowiska.